Co je to děložní myom?
Myom jsou svalový uzel, vznikají z buněk děložní svaloviny. Jedná se o nezhoubný nádor, který lze najít u více než 50% žen. Většinou Vás o něm informuje Váš gynekolog při preventivní gynekologické prohlídce.
Jaké jsou příznaky myomů?
Myomy často nemají žádné příznaky. Pokud nějaké způsobují, pak je to:
- Silné menstruační krvácení
- Bolest břicha
- Časté nucení na močení ( urgentní močová inkontinence)
- Snížení pohybů střev (zácpa)
- Problémy s otěhotněním a v těhotenství
Lokalizace myomů a možnosti jejich řešení
Podslizniční (submukózní) myom – roste ze stěny dělohy směrem do dutiny děložní. Tyto myomy v naprosté většině případů způsobuji obtíže ve formě silné menstruace (spotřeba více než 10 vložek za den), nebo jsou jednou z příčin neplodnosti. Pokud se zachytí včas, dají se elegantně vyřešit pomocí hysteroskopie (malá operace přes děložní čípek) bez nutnosti odstranění dělohy.
Myomy nacházející se ve stěně dělohy (intramurální myom) – tyto myomy, pokud nedosahují velké velikosti, většinou nezpůsobují obtíže. Pokud jsou ale velké, nebo je jich v děloze více, mohou také způsobit silné, nebo nepravidelné menstruační krvácení. Řešit se dají buď pomocí léků, nebo operačně. V případě operačního řešení se nabízí možnost provedení myomektomie (odstanění myomu), nebo odstranění celé dělohy.
Myomy které rostou do dutiny břišní (subserózní myom) – pokud nenarostou do větší velikosti, tak zpravidla nezpůsobují potíže. Je doporučeno je pravidelně sledovat.
Léčba myomů
Malé myomy, které Vám nezpůsobují potíže, není potřeba léčit. Jelikož víme, že se mohou zvětšovat, je vhodné je pravidelně sledovat. Pokud je to potřeba, existuje několik možností léčby. Každá varianta má své vlastní klady a zápory. Správné rozhodnutí závisí na příznacích, Vašem věku, na počtu a velikosti myomů a v neposlední řadě na tom, zda ještě plánujete těhotenství. Dle těchto kritérii a na základě podrobného vyšetření se Vám budeme snažit nabídnout tu nejlepší možnou variantu právě pro Vás.
Základní metody léčby jsou:
- Farmakologická léčba – hormonální antikoncepce, hormonální nitroděložní tělísko a nový preparát způsobující zmenšení myomů. Dle počtu a velikosti myomů vybere gynekolog nejvhodnější preparát. Pokud Vám byla diagnostikována zvýšená náchylnost k tvorbě krevních sraženin, není pro Vás léčba hormonální antikoncepcí vhodná.
- Chirurgické odstranění myomů (myomektomie) – Během této operace lékař odstraní myomy, ale ne dělohu. Jedná se o efektivní způsob léčby. Je ovšem nutno počítat s tím,že se v budoucnosti může vyvinout další myom z jiné buňky děložní svaloviny. Myomektomie je často dobrou první volbou pro ženy, které ještě chtějí otěhotnět. Dleumístění myomů lze tento zákrok provést z hysteroskopie, laparoskopie i přístupem z břišního řezu
- Chirurgické odstranění dělohy (hysterektomie) – Při této operaci jsou odstraněny nejen myomy, ale současně i děloha. Ženy, které podstoupí tuto operaci, poté nemohou otěhotnět. V dnešní době se většina těchto operací provádí celé laparoskopicky. Dle věku ženy se vaječníky mohou ponechat i odstranit. Pokud se vaječníky ponechají, znamená to, že u Vás hned nedojde k přechodu (menopauza). Výhodou laparoskopie je velmi krátká doba rekonvalescence a malá pooperační bolestivost. Pobyt v nemocnici je zpravidla dva dny. Existuje mnoho fám o zhoršení kvality sexuálního života po odstranění dělohy. Nic z toho však nebylo vědecky prokázáno. Po operaci je však nutno dodržet režim šestinedělí, který znamená hlavně vyhnout se pohlavnímu styku a dodržování zvýšené hygieny. Celková doba rekonvalescence po operaci je zpravidla šest týdnů.
Děložní myomy se dají řešit mnoha způsoby. Proto doporučujeme, abyste s Vašim lékařem probrala Vaše představy léčby a abyste zvolili postup, který Vám bude nejlépe vyhovovat.